Atıkların, Atık Üreticisinden bertaraf ya da geri kazanım tesislerine geçen süredeki süreç en az atıkların işlenmesi kadar önemlidir. Müteselsilen sorumluluğun başladığı noktadır.

 

Atıkların taşınması sırasında dikkat edilmesi gereken konuları, 4 ana başlıkta toplayabiliriz.

 

 

1. Araçların ve Sürücülerin Yetki Belgeleri, ADR;

İlgili yasa ve mevzuatlara uymayan atık taşınmasından veya aracın atık taşımaya uygun olmaması nedeniyle olası bir çevre kirliliği veya çevre cezasından Atık Üreticileri de sorumludur.

 

 

2. Yüksek Teminatlı Taşıma Sigortası

Olası bir çevre kazası veya çevre kirliliğinden, atık taşıma firmasının sorumsuzluğundan kaynaklanan kazalardan, kaza sonucu ortaya çıkabilecek toprak kirliliği ve bu kirliliğin giderilmesinden oluşabilecek zararlar için yüksek teminatlı sigorta poliçeleri gereklidir.

 

 

3. Araçların Atıkları Gönderdiğiniz Firmaya mı Ait, Yoksa Bağımsız mı?

Atıklarınızı taşıyacak firma, eğer Atık Kabul Tesisine ait değilse olası bir çevre kazasının sorumluluğu Atık Üreticisi ile Taşıma Firmasına düzenlenir. Atık Kabul Tesisinin hiçbir sorumluluğu yoktur. (atıkların kabulü yapılmadığı için). Bu nedenle, kendisine ait atık taşıma araçları olan Atık Kabul Tesisleri ile çalışmak her zaman daha güvenlidir. 

 

 

4. Atık Toplama Süresi, Planlama, Raporlama

Diğer bir önemli konu ise, atıklarınızın gönderilmesi için belirlenen plana uygun hareket edilmesidir. Araçlar zamanında tesisinize gelmeli, atık sahasını boşatmalı ve atıkların Yetkili Tesise ulaştırıldığına dair rapor verilmelidir.

 

 

Lütfen Bekleyin...
Bu internet sitesinde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Sitemizi kullanarak çerez politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.